12.09 WRATISLAVIA CANTANS 2022 – UKRAIŃSKA DUSZA

12.09 WRATISLAVIA CANTANS 2022 – UKRAIŃSKA DUSZA

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans w Kłodzku!

Wratislavia Cantans
Jeden z najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w Europie. Powołany do życia w 1966 r. przez Andrzeja Markowskiego jako festiwal oratoryjno-kantatowy, do dziś skupia się przede wszystkim na prezentowaniu piękna ludzkiego głosu. Koncerty gwiazd co roku przyciągają tysiące melomanów do znakomitych akustycznie sal NFM oraz zabytkowych wnętrz Wrocławia i Dolnego Śląska. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest włoski dyrygent i flecista – Giovanni Antonini.  

Narodowy Chór Ukrainy „Dumka”
Jeden z najstarszych profesjonalnych ukraińskich zespołów artystycznych – Narodowy Chór Ukrainy „Dumka” – do dziś odgrywa pierwszoplanową rolę w życiu muzycznym i kulturowym swego kraju. Na przestrzeni lat zespół ten prowadzili najlepsi chóralni dyrygenci Ukrainy, koncentrując się wokół bogatej twórczości czołowych ukraińskich kompozytorów. Podczas koncertu w ramach festiwalu Wratislavia Cantans chór poprowadzi Jewhen Sawczuk – związany z grupą od 1984 roku.

Podczas koncertu przeniesiemy się na moment do Ukrainy, by wysłuchać ukraińskich pieśni ludowych oraz sakralnego śpiewu opartego na wyrafinowanej prawosławnej polifonii, m.in. autorstwa Dymitra Bortniańskiego, nazywanego często Palestriną Wschodu. To właśnie chór „Dumka” był jednym z pierwszych zespołów, które pod koniec XX wieku rozpoczęły starania o odrodzenie się muzyki sakralnej w Ukrainie. W różnych okresach z zespołem owocnie współpracowali czołowi ukraińscy kompozytorzy, w tym Kyryło Stecenko, Jewhen Stankowycz czy Wołodymyr Zubycki, których kompozycje zabrzmią tego wieczoru w kłodzkim Kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

„Panie, o Wielki i Wszechmogący,
chroń naszą ukochaną Ukrainę,
pobłogosław ją wolnością i światłem
Swoich świętych promieni.”

Powyższe słowa rozpoczynają Modlitwę za Ukrainę – dzieło z 1885 roku, do którego muzykę stworzył Mykoła Łysenko, artysta o wyjątkowej randze w ukraińskiej kulturze. Duchowy hymn w ostatnim czasie wyjątkowo zyskał na znaczeniu, stając się swoistym hołdem dla walczących o wolność kraju. Kultura i historia Polaków oraz Ukraińców przeplata się od stuleci, a szczególna liryczna wrażliwość muzyczna jest wspólna krajom słowiańskim. Wśród polskich akcentów w repertuarze odnajdziemy więc Agnus Dei z Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego – twórcy, który podejmował z zespołem wieloletnią współpracę, dyrygując podczas koncertów z jego udziałem w Kijowie, Krakowie, Lwowie oraz Warszawie. Spotkanie z „Dumką” będzie doskonałą okazją, by poczuć moc i zachwycający tembr ukraińskiego śpiewu.

Foto: Mieczysław Krombach
(3) Facebook

Skip to content