17.04 TEATR UKŁAD FORMALNY – LIMBA
TEATR UKŁAD FORMALNY
Teatr Układ Formalny to miejsce, w którym sztuka nabiera nowego wymiaru. Jest przestrzenią otwartą na różnorodność, dyskusje i integrację. Nie ogranicza się do ekskluzywności czy niedostępności – jest dla wszystkich! Każdy widz jest ważny i wyjątkowy.
https://ukladformalny.pl/teatr/
LIMBA
Sztuka „Limba” powstała w partnerstwie z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej w Polsce w ramach kampanii zachęcającej do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach europejskich. Głosowanie do Parlamentu Europejskiego, które odbędzie się w Polsce 9 czerwca, to szansa na podjęcie decyzji, na czym Unia Europejska powinna skupić się przez następne pięć lat. Wykorzystaj swój głos!
https://www.facebook.com/komisjaeuropejska
Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Układ Formalny oraz Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Nowe osiedle mieszkaniowe. Zamknięte, dość zamożne, elitarne. Ósemka bohaterów spotyka się podczas zebrania lokatorskiego, żeby zadecydować o posadzeniu drzewka, tytułowej limby.
Rutynowe zebranie ma dość nieoczekiwany przebieg. Lokatorzy reprezentujący różne grupy społeczne, zawody, ideologie, różny stosunek do Unii Europejskiej, status materialny i wyznania mają też różne wizje i pomysły na temat nie tylko drzewa, ale i wielu innych spraw. Kompromis wisi na włosku. Czy uda się porozumieć w skłóconym i spolaryzowanym społeczeństwie? Czy limba przetrwa zebranie lokatorskie? A może sprzeczność interesów i charakterów jest siłą tak destrukcyjną, że konfrontacja będzie nieunikniona? Pod wpływem emocji i nieoczekiwanych zdarzeń prawda o mieszkańcach wychodzi na jaw. Nikt nie jest tym, za kogo się podawał. Czy ktoś w tej wojnie na racje i argumenty może zwyciężyć?
Inspiracją do powstania spektaklu była dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – jubileusz będący znakomitym pretekstem do przyjrzenia się obecnej kondycji naszej wspólnoty, sprawdzenia w jaki sposób naczelne wartości unii narodów, takie jak pluralizm, tolerancja, sprawiedliwość, czy solidarność i równość, funkcjonują obecnie. Temat wspólnoty w różnorodności znakomicie koresponduje także z tegorocznym jubileuszem 25-lecia województwa Dolnośląskiego, w którym dzieje się akcja sztuki. Po 1945 roku była to „ziemia niczyja”. Nikt nie wiedział gdzie będzie granica, kto i jak długo będzie sprawował władzę. Nowi mieszkańcy czuli tymczasowość i niepewność nowej ojczyzny. Czy po latach, dzisiaj, nie odzywają się echa tamtych obaw, w nowych mieszkańcach, nowoczesnych osiedli?
Sztuka jest tragikomiczną opowieścią o niemożności porozumienia się. O hejcie, nienawiści, egoizmie, braku empatii i społecznych podziałach.
„Limba” zaczyna się jak u Barei a kończy jak u Hitchcocka, pomiędzy jest zwyczajne polskie życie, gdzieś na osiedlu, jakich pod Wrocławiem całkiem sporo.
Szacowany czas trwania: 80 minut
Spektakl rekomendowany dla widzów od 16. roku życia.
TW: dym, światło stroboskopowe, wulgaryzmy, przemoc
REALIZATORZY/REALIZATORKI
reżyseria PIOTR RATAJCZAK
scenariusz i dramaturgia PIOTR ROWICKI
scenografia MARIANNA LISIECKA-SYSKA
kostiumy NIKOLA ŁADA
choreografia ARKADIUSZ BUSZKO
muzyka TYMOTEUSZ WITCZAK
kierownik produkcji PAWEŁ ZARĘBA
realizacja światła KACPER SCHEFFLER
realizacja dźwięku WIKTOR GRZEGORZEWSKI
obsada ALICJA CZERNIEWICZ, WIKTORIA CZUBASZEK, PAULINA MIKUŚKIEWICZ, PRZEMYSŁAW FURDAK, JERZY GÓRSKI, ADAM MICHAŁ PIETRZAK, RAFAŁ PIETRZAK, MACIEJ RABSKI
https://ukladformalny.pl/program/
Wstęp wolny – wejściówki do odebrania w Galerii Sztuki pARTer