Miejski Chór Mieszany LUTNIA

Prowadzący: Witold Juran, dyrygent

Miejski Chór Mieszany posiada bardzo duży repertuar oraz dorobek artystyczny. Występuje na wielu koncertach i uroczystościach oraz bierze udział w przeglądach i konkursach śpiewaczych.

Miejski Chór Mieszany „Lutnia” powstał w 1955 roku i jest jednym z najdłużej działających chórów w Polsce, a na Dolnym Śląsku jest najstarszym chórem powstałym po II Wojnie Światowej.

Od roku 1981 roku ma rangę chóru miejskiego. Posiada ogromny dorobek artystyczny i bardzo szeroki repertuar. Śpiewa z wielkimi sukcesami od 60 lat oraz bierze udział w przeglądach i konkursach śpiewaczych. Cieszy się ogromną liczbą nagród i wyróżnień z Polski i z zagranicy. W latach 1983-2000 trzy razy wyjeżdżał na tournée po Francji, a także koncertował w Niemczech i w Czechach.
W październiku 2013 roku chór otrzymał zaszczytną nagrodę „Honorową Odznakę ze Złotym Laurem” od Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za swoją wieloletnią pracę i zaangażowanie w krzewieniu kultury śpiewu chóralnego i wysoki poziom artystyczny. Natomiast w lutym 2014 roku chór otrzymał nagrodę Asa Kłodzkiego – jest to wysokie wyróżnienie od Burmistrza Miasta Kłodzka.
17 Października 2015 roku chór obchodził swój jubileusz 60-lecia powstania i działalności – z tej okazji otrzymał między innymi honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Chór „Lutnia” stale rozszerza swój repertuar i swoim śpiewem ubogaca najważniejsze uroczystości państwowe i religijne w mieście Kłodzku oraz w innych pobliskich miastach województwa dolnośląskiego.

Mimo, iż śpiewa w wielu różnych językach, to stawia na  kulturę polską i propaguje ją poprzez piękne pieśni polskie i staropolskie, oraz stara się przekazywać w swoim śpiewie bogactwo naszej kultury
i różnorodność form – od pieśni ludowych, regionalnych poprzez pieśni biesiadne, okolicznościowe, po sakralne i patriotyczne. W tych pieśniach zawarta jest kultura muzyczna, kultura słowa, zwyczaje i tradycja. 

Chór „Lutnia” stanowią pasjonaci, którzy od lat złączyli na stałe swoje życie z muzyką i śpiewem, tworząc rodzinę chóralną. Od 2000 roku chórem dyryguje Witold Juran – znany muzyk, świetny bas i zapalony pszczelarz.

Skip to content