1.05 MAJÓWKA Z KOMIKSEM

1.05 MAJÓWKA Z KOMIKSEM

Witaj w komiksowym świecie.
Czeka Cię niezwykła przygoda. Udasz się w podróż ulicami miasta, odkryjesz jego piękne zakamarki. A wszystko po to, by znaleźć kłodzki Street Art. Nowoczesność tej sztuki w połączeniu z zabytkowymi budynkami stanie się bazą do przygotowania KOMIKSU.

MAPA I SZUKANIE INSPIRACJI
Dziś razem stworzymy unikalną historię, której staniesz się częścią. Komiks to opowieść, w której obraz i słowo są tak samo ważne. Choć nie jest to książka, komiks stanowi coś znacznie głębszego niż czysta grafika. Znacz część przekazu wypływa jednak z obrazu, nie z dialogów czy opisów narracyjnych. Spójna całość i balans jaki tworzą, pozwala wykreować jedyne w swoim rodzaju wydarzenia i historie, tworzyć bohaterów, nadawać im motywy i sens istnienia. Czy to będzie bajka, horror czy obyczajowa i społeczna fabuła, zależy tylko od Ciebie i uczestników projektu MAJÓWKA 2023!

A teraz po kolei – co powinieneś zrobić?
Weź w dłoń mapę, ubierz wygodne buty i wybierz się na długi spacer po Kłodzku.
Mapa wskazuje wybrane przez nas Street Art, jednak zaznaczone punkty mają tylko nakierować Cię na konkretne miejsce rysunków. Musisz się dobrze rozejrzeć, czasami zastanowić, gdzie ukryty jest mural. Gwarantuję Ci, że jego znalezienie daje ogromną radość i satysfakcję.
Nie musisz odwiedzać każdego z punktów wskazanych na mapie. A jeśli znajdziesz wszystkie punkty tej nowoczesnej sztuki, zrób zdjęcia tym, które inspirują Cię najbardziej, i w których widzisz potencjał do stworzenia bohatera komiksu oraz jego historii.
Zdjęcia możesz wykonać telefonem lub aparatem. Jego forma zależy od Ciebie. Nie będziemy ich oceniać, ale pamiętaj, że to zdjęcia, które wykonają uczestnicy konkursu, stają się bazą do komiksu. Niech będą ciekawe, zaskakujące, nieoczywiste. Mogą być to całe murale, ale możesz fotografować tylko ich część.
We wskazanych przez nas miejscach, często znajduje się więcej niż jeden element sztuki. To od Ciebie zależy, który z nich wybierzesz.
Jeśli jakieś miejsce wskazane na mapie, sprawi Ci trudność i nie będziesz mógł znaleźć wybranego przez nas elementu Street Art, zajrzyj do PODPOWIEDZI. Użyj ich jednak w ostateczności, by nie psuć sobie zabawy.

Gdy masz już zdjęcia…
zgłoś swój udział wysyłając mail na adres: sekretariat@kok-klodzko.pl
w tytule wpisz hasło: MAJÓWKA Z KOMIKSEM.
do maila dołącz maksymalnie dwa lub trzy zdjęcia, które wybierzesz.
W dniu 1 maja 2023 przyjdź na SKWER KULTURY o godzinie 14:00!

WARSZTATY I TWORZENIE KOMIKSU
W dniu 1 maja 2023 na Kłodzkim Skwerze Kultury o godzinie 14:00 nastąpi stworzenie komiksu z nadesłanych prac.
Najpierw jednak Sylwia Winnik, dziennikarka i pisarka, przygotuje uczestników do wykreowania postaci i fabuły. Burza mózgów pozwoli stworzyć barwną opowieść w wybranym gatunku.

W ramach warsztatu:
• Dowiesz się jak skonstruować bohatera opowieści/komiksu (jakie może mieć cechy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru jego osobowości i jaki wpływ ma na to jego wygląd, jakich słów powinien używać, by wizerunek był spójny i wiarygodny, poznasz czym jest tzw. Podróż bohatera)
• Dowiesz się, jak tworzyć teksty narracyjne niezbędne w komiksie oraz zabawne, dynamiczne, emocjonujące dialogi
• Dowiesz się dlaczego istotna jest spójność obrazu i słowa w komiksie
• Poznasz tajniki ciekawej fabuły
• Weźmiesz udział w kilku ćwiczeniach/zabawach słownych, które pozwolą popracować nad kreatywnością

Po warsztatach rozpocznie się układanie zdjęć, czyli obrazów komiksu i zgodnie z pozyskaną wiedzą wspólne stworzenie bohatera, fabuły i dialogów.

SYLWIA WINNIK
Sylwia Winnik – polska dziennikarka i pisarka. Od 10 lat zajmuje się pisaniem reportaży wojennych, a od 2022 roku również literatury dziecięcej. Napisała m.in. „Dziewczęta z Auschwitz”, “Dzieci z Pawiaka” czy „Bezmiłość”. Dla dzieci powstała seria Czarny Kot – „Tymek, czarny kot i zagadki pałacu Marianny” oraz „Tymek, czarny kot i śpiące lwy hrabiego”. Przekazuje dzieciom wartości cenne dla rodziny i przyjaźni, a przy tym zaciekawia historią polskich zabytków owianych tajemnicą. Fabuły są dynamiczne i pełne niespodzianek.
Uważa, że w pisaniu najważniejszy jest człowiek i jego los. Historię widzi właśnie przez pryzmat ludzkich opowieści. Dlatego jej reportaże są często nagradzane i cenione przez czytelników.
Jest mieszkanką gminy Kłodzko, pochodzi z Ząbkowic Śląskich. Kocha zwierzęta, las i podróże.

Skip to content