12.03 MALWINA KARP – POCZET POLSKICH ŚWIĘTYCH

12.03 MALWINA KARP – POCZET POLSKICH ŚWIĘTYCH

POCZET POLSKICH ŚWIĘTYCH

Zapewne nie wszyscy wiedzą, że liczba polskich świętych i błogosławionych to ponad trzysta osób, w tym aż 170 zostało wyniesionych na ołtarze w XX i XXI wieku! W 2020 roku, podczas jednego z wyjazdów do krakowskiego Centrum Jana Pawła II, pojawił się pomysł, by poprosić artystów plastyków Ziemi Kłodzkiej o namalowanie szeregu portretów, prezentujących polskich błogosławionych i świętych kanonizowanych i beatyfikowanych w XX i XXI wieku. Dwa lata później Malwina Karp – kłodzka artystka młodej generacji plastyków – podjęła to twórcze wyzwanie i rozpoczęła malowanie cyklu obrazów pod wspólnym tytułem Poczet Polskich Świętych.

Dotychczas artystka namalowała w planie amerykańskim portrety następujących polskich świętych i błogosławionych: kar. Stefana Wyszyńskiego, s. Faustyny Heleny Kowalskiej, o. Maksymiliana Marii Rajmunda Kolbego, Karoliny Kózki, s. Julii Stanisławy Rodzińskiej, ks. Jerzego Popiełuszki, papieża Jana Paweł II, s. Elżbiety Róży Marii Czackiej, bp. Michała Kozala, Natalii Tułasiewicz, ks. Michała Tomaszka, br. Alberta Adama Chmielowskiego, Hanny Chrzanowskiej, s. Urszuli Ledóchowskiej, br. Rafała Kalinowskiego, s. Marii Paschalis Jahn, Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi. Artystka na portretach ograniczyła liczbę kolorów do odcieni brązu, ujednolicając serię i dodając jej „szlachetnej patyny”. W najbliższych latach planujemy powiększenie tej nietypowej kolekcji o portrety kolejnych wybitnych świętych Polaków. Wszystkim zainteresowanym instytucjom chętnie wypożyczymy obrazy na prezentacje w kraju i za granicą.

Malwina Karp

Urodzona 18 czerwca 1986 roku. Ukończyła Liceum Plastyczne we Wrocławiu. W latach 2006-2011 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; dyplom uzyskała w pracowni prof. Piotra Błażejewskiego i prof. Przemka Pintala. Nagradzana w konkursach malarskich, m.in. przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze, Dyrektora Galerii Miejskiej w Częstochowie, Związek Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu, a także na Salonie Zimowym w Radomiu. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i poza jej granicami. Aktywnie uczestniczy w plenerach malarskich. Mieszka, pracuje i tworzy w Kłodzku.

(20+) Facebook

Skip to content