3.11 XVI ZADUSZKI WOKALNE – JÓZEF SKRZEK

3.11 XVI ZADUSZKI WOKALNE – JÓZEF SKRZEK

XVI ZADUSZKI WOKALNE
Zaduszki Wokalne to cykliczna impreza, której pomysłodawcami i koordynatorami są Agata Bilińska i Roho Konar. Do udziału w koncercie zaduszkowym zapraszani są znani artyści scen polskich
Główną ideą tego wydarzenia jest nieustanne promowanie polskiej muzyki wysokiej próby. Wymykając się szufladkowaniu, a kierując ponadczasową wartością swobodnej wypowiedzi artystycznej i skupiając ludzi podobnej wrażliwości. I tak na zaduszkowych koncertach w poprzednich latach mieliśmy przyjemność już gościć m.in: Grażynę Łobaszewską, Natalię Niemen, Kubę Badacha, Marka Piekarczyka, Grzegorza Turnaua, czy też artystów legendarnej „Piwnicy pod Baranami” w wyjątkowych, kameralnych składach, często zawiązujących się wyjątkowo na tę okazję.
JÓZEF SKRZEK
Kiedy uruchamia swój wysłużony, poobijany egzemplarz kultowego syntezatora Minimoog, nie ma sobie równych. Jest niekwestionowanym wirtuozem tego instrumentu – a to dopiero początek licznych umiejętności Józefa Skrzeka. Za charakterystyczną burzą włosów kryje się artysta, który od ponad czterdziestu lat jest aktywnym i kreatywnym twórcą. Wciąż idzie do przodu, szukając nowych form wyrazu, zaskakując i słuchaczy, i samego siebie. Nie jest człowiekiem jednego stylu – inaczej brzmiał jako ekspresyjny basista grupy Breakout, inaczej jako wszechstronny multiinstrumentalista legendarnego SBB, inaczej jako muzyk eksploatujący brzmienia syntezatorów pod sklepieniem Planetarium Śląskiego, a jeszcze inaczej podczas nastrojowych koncertów organowych. Jest genialnym improwizatorem, który z powodzeniem wdawał się w fascynujące, instrumentalne dialogi z tak wielkimi artystami, jak Tomasz Stańko, Michał Banasik czy Thijs van Leer. Od połowy lat 90. z powodzeniem zajmuje się produkcją dużych widowisk multimedialnych, osadzając je w tak niecodziennych miejscach jak kopalnia srebra, latarnia morska czy zbocze góry Stecówka. Komponuje także dla teatru i filmu, pojawia się gościnnie w innych projektach i ciągle koncertuje. Kiedy znajduje na to wszystko czas?

(1) Facebook

Skip to content