5.04 XXV GITARIADA 2024 – MAREK NAPIÓRKOWSKI & ARTUR LESICKI – CELULOID

5.04 XXV GITARIADA 2024 – MAREK NAPIÓRKOWSKI & ARTUR LESICKI – CELULOID

Okładkę płyty „Celuloid” wirtuozów jazzowej gitary Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego zdobi kadr z filmu „Prawo i pięść”: to Gustaw Holoubek w jednej ze swoich najsłynniejszych ról, jako „szeryf” na opanowanym przez szabrowników polskim Dzikim Zachodzie. Postać wyrazista i liryczna. Ten rodzaj męskości, który narzucił ton muzyce z „Celuloidu”.
Marek Napiórkowski i Artur Lesicki – czołowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przyjaciele od lat dzieciństwa, nagrali płytę w duecie, formule wymarzonej, by w pełni ukazać ich wirtuozerię, a jednocześnie wydobyć to, co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej uzupełniają premierowe, autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł albumu: „Celuloid”.
Na „Celuloid” trafiło 9 utworów. W znakomitej większości to tematy zaczerpnięte z polskich klasyków – najbardziej charakterystyczne brzmienia z seriali „Lalka” Ryszarda Bera (muz. Andrzeja Kurylewicza), „Wojna domowa” Jerzego Gruzy (muz. Jerzego „Dudusia Matuszkiewicza) oraz filmów „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy (muz. Andrzeja Korzyńskiego), „Śmierć i dziewczyna” Romana Polańskiego (muz. Wojciecha Kilara), czy „Pożegnanie z Marią” Filipa Zylbera (muz. Tomasza Stańki). Te listę uzupełniają trzy utwory autorstwa gitarzystów – tytułowy „Celuloid” Marka Napiórkowskiego (także w wersji „Celuloid – reprise”) i „Crazy Script” Artura Lesickiego.
„Celuloid” – choć nawiązuje do czasów, gdy wspaniałe polskie filmy powstawały głównie na taśmie czarno-białej – skrzy się kolorami. Większość partii zostało zarejestrowanych w całości na żywo z użyciem gitar akustycznych i klasycznych, zbudowanych przez najlepszych lutników na świecie. W nagraniach słychać też frapujące dźwięki gitary dwunastostrunowej, mini Martina, charango i gitar elektrycznych.
Płyta otrzymała nominację do Nagrody Muzycznej FRYDERYK w kategorii Jazzowy Album Roku 2015.
Bilety: Kasa KOK, biletyna.pl, kupbilecik.pl
Koncert w ramach XXV Kłodzkiego Festiwalu i Konkursu Muzycznego GITARIADA
Foto: Mieczysław Krombach
(20+) Facebook

Skip to content