GITARIADA 2023

GITARIADA 2023

ERLENDIS QUARTET
Młody kwartet łączący miłość do muzyki klasycznej i gitarowej. Powstał w 2013 roku w Poznaniu, w tej chwili Erlendis związany jest z Danią. Kwartet studiuje na kierunku „ muzyka kameralna” w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.
Zespół współtworzą: Anna Krupa, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy artyści są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych w całej Europie, zarówno solistycznych, jak i kameralnych. Poznali się na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, byli studentami w klasie Łukasza Kuropaczewskiego.
W języku islandzkim ”erlendis” oznacza: „poza granicami”. Muzycy kwartetu starają się przekraczać granice własnego instrumentu, między innymi pobierając lekcje u muzyków, którzy nie są gitarzystami. Kształcili swój warsztat kameralny pobierając lekcje u cenionego wiolonczelisty, członka Meccore String Quartet – Karola Marianowskiego. Pobierali lekcje także u skrzypków: Jakuba Jakowicza, Marka Mosia (dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej AUKSO) czy Krzysztofa Polonka (Berlin Piano Trio).
W repertuarze zespołu znajdują się , kompozycje dedykowane wprost na kwartet gitarowy, ale także opracowania i transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej i utwory współczesne. Wykonują utwory Mozarta, Bacha, Boccheriniego, Paganiniego, Brouwera, Schuberta, Bizeta i wielu innych.
”Radość słuchacza z obcowania z ich kreacjami bierze się z tego, że za pomocą szerokiej palety barw i artykulacji potrafią wyczarować doznania emocjonalne i zmysłowe, czujemy wręcz momentami, że dźwięki i wonie krążą w wieczornym powietrzu, że jesteśmy tam, gdzie Claude Debussy chciał, by muzyka przenosiła” pisał o ich muzyce Marcin Sikorski, wykładowca i uznany pianista.
Kwartet intensywnie koncertuje, dotychczas odwiedził wiele miast w Polsce oraz takie kraje jak: Niemcy, Dania, Holandia, Włochy, Ukraina i Łotwa. Wyjątkowość przedsięwzięcia – kwartety gitarowe nie są popularnym składem w świecie muzyki klasycznej, o wiele bardziej popularne są gitarowe duety – wzbudza duże zainteresowanie wśród muzyków oraz instytucji związanych zarówno z kameralistyką jak i środowiskiem gitarowym.

Foto: Mieczysław Krombach
(5) Facebook

Skip to content